Wielkanocny zwyczaj dzielenia się jajkiem z najbliższymi ma wiele wspólnego z bożonarodzeniowym łamaniem się opłatkiem. Nie wszyscy jednak znają symbolikę jajek, a te, jak się okazuje, mają bardzo ważne znaczenie w wielu kulturach na całym świecie.
Wielkanoc zazwyczaj kojarzy się nam z kolorowymi pisankami i z przygotowywaniem uroczystego śniadania w Niedzielę Zmartwychwstania. Dzień wcześniej odbywa się święcenie pokarmów w kościołach, do których wyruszamy z wiklinowym koszyczkiem. Produkty z koszyczka później umieszczamy na świątecznym stole, przy którym wraz z całą rodziną zasiadamy do uroczystego śniadania wielkanocnego.
Jajko w wielu kulturach utożsamiane jest ze słońcem, płodnością oraz życiem. Początkowo jajka były jednak traktowane przede wszystkim jako amulety, niekiedy określano je nawet rekwizytami wiedźm i szamanów. Przez wiele stuleci były one traktowane jako przedmioty magiczne, które miały sprowadzać na ludzi zdrowie i przynosić im powodzenie.
Symbolika jajka jest nierozerwalnie związana ze świętami wielkanocnymi. Jajko ma nam przypominać nadzieję, która przychodzi wraz z narodzinami życia. W tradycji chrześcijańskiej jajko stało się symbolem życia, dobra oraz przezwyciężenia śmierci. Jest to jeden z najważniejszych symboli Nocy Zmartwychwstania i ludzkiego zbawienia.
Również w starożytnych kulturach z jajkiem wiązało się wiele tradycji oraz wierzeń. Wiadomo chociażby, że jajka umieszczane były w grobowcach rzymskich oraz egipskich. Były symbolem powrotu do życia. Z kolei w symbolice judaizmu jajka oznaczają nieustanne trwanie oraz cykliczność życia. Jajka często podawane są na żydowskich stypach, gdzie oznaczają przerwane istnienie oraz nadzieję.
Zwyczaj dzielenia się jajkiem do Polski najprawdopodobniej przywędrował z Niemiec, ale znawcy twierdzą, że początków tej tradycji należy doszukiwać się na terenie państwa greckiego. Według jednej z przypowieści Maria Magdalena po zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa powróciła do domu, a tam zorientowała się, że wszystkie jajka stały się czerwone. Od tego pamiętnego wydarzenia jajko stało się znakiem zmartwychwstania i jednocześnie symbolem świąt wielkanocnych.
Dzisiaj wiele osób nie jest w stanie wyobrazić sobie świątecznego śniadania bez zwyczaju dzielenia się jajkiem. Tradycja ta na dobre zakorzeniła się w naszej polskiej kulturze i od lat przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. To właśnie podzielenie się wielkanocnym jajkiem i złożenie sobie życzeń leży u podstaw prawdziwie radosnego przeżywania świąt, będących pamiątką zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.