Potrawy na wielkanocne śniadanie

Wielka Sobota to czas nadziei oraz oczekiwania na zmartwychwstanie Pana Jezusa. Jednym z najważniejszych nabożeństw związanych z obchodami świąt wielkanocnych jest rezurekcja w Sobotę i Niedzielę. Jeśli msza rezurekcyjna odbywa się wczesnym rankiem, to po niej cała rodzina może zasiąść do uroczystego śniadania wielkanocnego.

We Wielką Sobotę odbywa się święcenie pokarmów, których następnie nie może zabraknąć na wielkanocnym stole. Zwyczaj błogosławienia święconki stał się powszechny już w VII wieku. Niedziela Zmartwychwstania Pana Jezusa kończy czterdziestodniowy okres postu i rozpoczyna najważniejsze dla chrześcijan święto.

Uroczyste śniadanie wielkanocne według tradycji rozpoczyna się od dzielenia się jajkiem. Jajko jest symbolem życia i zmartwychwstania. W ten sposób wyrażamy swoją radość wobec bliskich, że Jezus jest razem z nami. Spożywając wspólny posiłek chrześcijanie powinni wierzyć, że w przyszłości wszyscy będą mogli się spotkać na uczcie w niebie, przygotowanej przez samego Chrystusa.

Przed rozpoczęciem wielkanocnego śniadania gospodarz domu – chrześcijanin, powinien odmówić modlitwę. Można także przeczytać fragment z Ewangelii. Stół zazwyczaj nakrywa się białym obrusem, który można dodatkowo udekorować gałązkami bukszpanu. Na stole nie powinno zabraknąć święconych pokarmów z koszyczka: chrzanu, soli, pieczywa, wędlin oraz pisanek.

Obok święconki serwuje się także typowo wielkanocne potrawy, takie jak na przykład żurek staropolski z kiełbasą. Jest to danie, które w Niedzielę Zmartwychwstania w wielu domach jest jadane właśnie na śniadanie. Tradycyjny żurek przyrządza się na bazie zakwasu z mąki żytniej. Obok żurku na stole mogą pojawić się także świąteczne sałatki oraz przystawki, które przygotujemy na bazie jajek.

By zachwycić gości warto wcześniej przygotować także wielkanocny chrzan domowej roboty. Może to być na przykład chrzan z ćwikłą. Będzie on doskonale smakował ze świeżym pieczywem. Chrzan to również idealny dodatek do wielkanocnych jajek oraz wędlin.

Klasyczne wielkanocne śniadanie to także ciasta. Do najbardziej znanych wypieków należą drożdżowe babki, nazywane babami wielkanocnymi. Obok nich na stołach często goszczą także słodkie mazurki z masą migdałową bądź orzechową. Tradycyjnym ciastem wielkanocnym jest także makowiec, czyli ciasto drożdżowe z bakaliami oraz makiem. W niektórych domach pieczone są także wyśmienite pierniki na bazie miodu z przyprawami korzennymi oraz serniki.