Zabawy wielkanocne z jajkiem

Jajko to nie tylko jeden z najważniejszych symboli Nocy Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. I chociaż ze świętami wielkanocnymi najczęściej kojarzy nam się dzielenie się jajkiem, to okres ten pełen jest wielu rozmaitych tradycji. Niektóre z nich są wciąż kultywowane w wielu domach, ale są także zwyczaje, które odeszły w niepamięć.

Ciekawym zwyczajem związanym ze świętami wielkanocnymi jest śmigus dyngus. Tradycja oblewania się wodą przypada we Wielkanocny Poniedziałek. Każdy, kto zostanie oblany w tym dniu może liczyć na szczęście i powodzenie przez cały rok.

Ze świętami wielkanocnymi jest także związanych wiele wesołych zabaw z jajkami. Są one uwielbiane w szczególności przez dzieci, ale nie oznacza to, że w takich grach nie mogą brać udział także dorosłe osoby. Jedną z popularniejszych zabaw jest walatka.

Walatka to znana zabawa wielkanocna, zgodnie z którą przy stole spotykają się dwie osoby z jajkami. Jajka trzymane są w dłoni uczestników i należy się nimi stukać. Wygrywa ta osoba, u której skorupka jajka nie pękła. Jajka mogą być uderzane o siebie lub toczone po stole. Właściciel nienaruszonego jajka wygrywał i w nagrodę zabierał potłuczoną pisankę przeciwnika. Zabawa ta prawdopodobnie wywodzi się z dawnego obrzędu zaduszkowego. Jajka były wówczas toczone na grobach, a następnie oddawano je ubogim.

Wielkanocnym zwyczajem jest także wrzucanie jajek do „tańczącego źródła”. Ponadto w niektórych regionach kontynentu europejskiego znany jest zwyczaj rozbijania skorupek jaj monetami. Z tradycji tej wywodzi się słynna zabawa wielkanocna „jajko o jajko”.

W tej grze może wziąć udział nawet kilka osób. Każdy z uczestników musi posiadać jednak przynajmniej jedno ugotowane na twardo jajko. Zabawa polega na tym, by swoim jajkiem rozbić jajko przeciwnika. Zwycięzcą jest ta osoba, której jajko pozostanie całe, a skorupka nie będzie pęknięta. Warto dodać, że w grze tej istotne znaczenie ma twardość skorupki, która bywa uzależniona od kształtu jajka – im jajko smuklejsze, tym mocniejszą może posiadać skorupkę.

Znaną zabawą wielkanocną jest także toczenie jajek. Do gry tej niezbędna jest jednak pochyła powierzchnia (ale nie całkiem stroma). Zawodnicy na sygnał muszą popychać swoje jajka. Ostateczny pojedynek wygrywa ta osoba, której jajko potoczy się najdalej. W grze tej liczy się przede wszystkim precyzja oraz zręczność.

Zabawy z jajkami znane są nie tylko w Polsce, ale także w wielu krajach na świecie. Doskonałym przykładem może być chociażby Meksyk, w którym popularne jest rozbijanie o głowę jajek (wydmuszek) wypełnionych konfetti.