Dekorowanie grobu pańskiego

Wykonanie dekoracji Grobu Pańskiego to nie łatwe zadanie. Święta Wielkanocne są jednymi z najważniejszych świąt chrześcijańskich, a Grób Pański stanowi bardzo ważne miejsce w czasie obchodów Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku. To właśnie do Grobu Pańskiego zostaje przeniesiony Najświętszy Sakrament, który wierni mogą adorować aż do Wielkiej Soboty (do momentu rozpoczęcia Wigilii Paschalnej).

Adoracja w Wielki Czwartek i nabożeństwa Wielkiego Piątku są ściśle związane z Grobem Pańskim. Boży Grób ma symbolizować grób samego Jezusa Chrystusa, zwyczaj jego urządzania pochodzi z Palestyny. W Polsce tradycja dekorowania Grobu Pańskiego jest znana od początków XVI wieku. W centralnym punkcie grobu umieszczana jest figura ukrzyżowanego Jezusa, a także monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Dodatkowo dekoracja powinna zawierać element przezroczystego welonu, który ma symbolizować całun, którym Jezus został owinięty w grobie.

Według wskazówek zawartych w Mszale Rzymskim w pobliżu Grobu Bożego powinien znajdować się ołtarz oraz tabernakulum. Monstrancję wystawia się na ołtarzu (może to być nawet ołtarz przenośny). Wszystkie dekoracyjne elementy oraz światła mają kierować uwagę zgromadzonych w kościele wiernych na Najświętszy Sakrament, gdyż to właśnie on jest pamiątką ukrzyżowania oraz następnie zmartwychwstania Pana Jezusa.

Aranżacja Grobu Pańskiego może stanowić tradycyjną lub nieco bardziej nowoczesną dekorację. Na pewno Grób Pański nie powinien być jednak zbyt strojny, dlatego nie należy przesadzać z różnego rodzaju elementami zdobiącymi. Podstawą dekoracji zazwyczaj jest rzeźba Pana Jezusa. Obok niej umieszczane są kwiaty – najczęściej są to żonkile, tulipany, hortensje lub róże. Rośliny, które znajdą się w Grobie Pańskim powinny być utrzymane w kolorystyce oznaczającej męczeństwo, krew oraz zmartwychwstanie. Mogą to być kwiaty czerwone oraz białe, ale bardzo często dekoracje wykorzystują także rośliny o kolorze fioletowym oraz złotym.

Projekty dekoracji Grobu Pańskiego często bazują także na drzewkach oliwnych, palmach oraz różnych ozdobnych krzewach. Często wykorzystywanym elementem do ozdabiania Grobu Bożego jest także korona cierniowa oraz krzyż. Wiele dekoracji związanych jest ponadto z ustawieniem dużego kamienia, który ma symbolizować skałę, która po zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa została odsunięta na bok. Ważną rolę odgrywa ponadto zastosowana kolorystyka, która nie może zbyt odbiegać od tematyki męczeńskiej śmierci i zmartwychwstania Jezusa.